Rubriky
Nezařazené Novinky

Benefice Letem světem s Filipem – první veřejná akce zájmové skupiny mládeže

Přes 100 účastníků se v sobotu 15. června sešlo na benefiční akci Letem světem s Filipem v Komunitním centru v Záměli. Smyslem celodenní události, připravené Zájmovou skupinou mládeže při Sdružení SPLAV, bylo vybrat peníze na nákup invalidního vozíku pro 13letého Filipa Sršně z Kostelce nad Orlicí.
Na své si dopoledne přišli milovníci běžeckého sportu. Trasa pro dospělé měřila 5,7 km. Děti vyběhly na 2,3 km trasu podél Divoké Orlice. Bezkonkurenčně nejlepší čas zaběhl Vít Guldán (0:15:23), v ženské kategorii zvítězila Vendula Nechutová (0:20:48), dětskou kategorii opanovali Lukáš Granát (0:8:51) a Alžběta Sršňová (0:10:38).
Na místě se prodávalo přes 15 dezertů z různých koutů světa (např. z Kazachstánu a Kuby), které napekli dobrovolnice a dobrovolníci. Zájemci o rukodělnou činnost si mohli vyzkoušet soustředěnou práci se dřevem na třech dědcích (nožní svěrák). V dětském koutku v přírodní zahradě Dobromysl byly k mání hry a činnosti rozvíjející jemnou motoriku a stabilitu. Rovnováhu šlo otestovat i chůzí po slackline. Profesionální záchranář školil zájemce v základech první pomoci včetně kardiopulmonální resuscitace.
Odpolední blok patřil cestovatelským přednáškám. Podívali jsme se díky nim na nejvyšší horu afrického kontinentu Kilimandžáro, na ostrov Srí Lanka a Kanárské ostrovy, do Polska, které jsme procestovali sockou, a na dobrodružnou výpravu dvou Čestičáků Kolem světa s žigulem. Vzletnou atmosféru podkreslilo rozšafně letní vystoupení hudební kapely The EnglishMen.
Organizátoři pod taktovkou studentky rychnovského gymnázia Natálie Sršňové oslovili řadu místních sponzorů, akci osobně podpořil starosta Záměle Josef Novotný a vedoucí manažer MAS Sdružení SPLAV Petr Hudousek a hlavně celá řada usměvavých lidí.
Poděkování patří všem, kdo do Komunitního centra zavítali a Filipa podpořili, nejen finančně, ale zejména svou přítomností. Atmosféra byla báječná. Na místě lidé darovali neuvěřitelných 72.000 Kč a další peníze přibyly v rámci online sbírky na portálu Darujme.cz dobročinné organizace Nadace Via, která svým programem Dobro-druzi podporuje děti a mladé lidi ke změně světa kolem sebe.
Blahopřejeme zájmové skupině mládeže k realizaci první veřejné akce a těšíme se na váš další počin.
Fotografie, filmový záznam z benefice a jména sponzorů najdete ZDE