5. ROČNÍK

Máme za sebou již 5. ročník Olympiády regionálních znalostí, úspěšné soutěže pro žáky 2.stupně základních škol na Rychnovsku, Dobrušsku a Kostelecku. Zde je malé připomenutí.olympiáda

V letošním roce je nám velkou ctí, že do poroty zasedla poprvé dáma, Mgr. Soňa Klímová, majitelka zámku Kvasiny a ředitelka Lesy Janeček s.r.o.

Pořadí:Počet bodů:Název družstva:Název školy:
1.3 100VamberačkyZŠ Komenského Vamberk
2.2 100Rokytničáci 3.ZŠ Rokytnice v Orlických horách
3.2 000Kluci z primyGymnázium Františka Martina Pelcla
4.1 900RychnovštíZŠ Rychnov nad Kněžnou, Masarykova 563
5.1 700Svatá trojkaGymnázium Františka Martina Pelcla
6.1 600Bleskoví lenochodiGymnázium Františka Martina Pelcla
7.1 300KočičkyZŠ Rychnov nad Kněžnou, Masarykova 563
8.1 200FC MASTZŠ Rychnov nad Kněžnou, Javornická 1596
9.700HOLKIZŠ Komenského Vamberk
10.600DobřaňáciZŠ a MŠ Trivium Plus o.p.s. Dobřany

1.kolo online

Podoba soutěže je úplně stejná, jako v předchozích ročnících, tedy 1. kolo proběhlo online v úterý 31. října 2023. Žáci odpovídali v časovém rozmezí 13 – 16 h na znalostní test, který se skládal z 50 otázek (možnosti a,b,c) týkajících se historie, osobností, kultury, sportu, přírody a zeměpisu v našem regionu (okres Rychnov n. Kn.). Na test měli žáci 20 minut a řešili ho v smíšených tříčlenných družstvech. Těchto nejlepších 10 družstev postupuje do finále a moc jim gratulujeme!

Název školy:Název družstva:pořadíVýsledek
Základní škola Rychnov nad KněžnouFCMUST147 / 5018 mins 26 secs
Gymnázium Františka Martina PelclaKluci z primy244 / 5017 mins 16 secs
ZŠ Komenského VamberkHOLKI343 / 5008 mins 24 secs
ZŠ Rychnov nad Kněžnou, Masarykova 563Kočičky443 / 5011 mins
ZŠ Komenského VamberkVamberačky540 / 5020 mins
ZŠ Rokytnice v Orlických horáchRokytničáci 3.636 / 5020 mins
Gymnázium Františka Martina PelclaBleskoví lenochodi735 / 5019 mins 52 secs
Gymnázium Františka Martina PelclaSvatá trojka835 / 5020 mins 1 secs
ZŠ Rychnov nad Kněžnou, Masarykova 563Rychnovští934 / 5020 mins 1 secs
ZŠ a MŠ Trivium Plus o.p.s. DobřanyDobřaňáci1033 / 5019 mins 33 secs

Událost na našem Facebooku

FINÁLE ŽIVĚ

Finále proběhlo živě v úterý 21. listopadu 2023 ve Společenském centru v Rychnově n. Kn. s moderátorem Honzou Duškem. Nejprve žáci řešili zábavný kvíz formou TV pořadu Riskuj na velkoformátové obrazovce s otázkami volitelné obtížnosti z historie, kultury, sportu, přírody a zeměpisu našeho regionu (okres Rychnov n. Kn.).
Druhá část finále byla věnována zpracování vybraného tématu, které žáci představili před porotou volitelnou formou. Porota vždy nejvíce ocení originalitu a formu zpracování. Témata v letošním roce byla:

1) Historická událost v mém regionu
2) Toulky Orlickem
3) Náš region v médiích

Vystoupily také zpěvačky populární hudby ze Základní umělecké školy v Rychnově nad Kněžnou Adéla Kalousková a Daniela Trnovská a v předsálí Společenského centra se žáci i rodiče mohli seznámit s prací policie, hasičů a Besipu, kteří zde měli svůj stánek.

Program:
9:00 – zahájení soutěže
9:15 – začátek 1.kola: Zábavný kvíz formou TV pořadu Riskuj s otázkami volitelné obtížnosti z historie, kultury, sportu, přírody a zeměpisu našeho regionu (okres Rychnov n. Kn.).
10:45 – přestávka
11:15 – začátek 2.kola: Zpracování vybraného tématu, které žáci představí před porotou volitelnou formou.
12:00 – hudební přestávka (populární zpěv žáků ZUŠ v RK)
12:30 – vyhlášení výsledků

Nejlepší družstvo se proletí nad Rychnovskem.
Všechny výhry najdete ZDE

Událost na našem Facebooku

Porota soutěže:

• PhDr. Bohumír Dragoun – archeolog, ředitel Villa Nova Uhřínov
  • Ing. David Rešl – vedoucí správy chráněné krajinné oblasti Orlické hory
  • PaedDr. Josef Lukášek – spisovatel, pedagog
  • Mgr. Soňa Klímová – majitelka zámku Kvasiny, ředitelka Lesy Janeček s.r.o.
  • Mgr. Jiří Mach – regionální historik, spisovatel a bývalý ředitel Vlastivědného muzea v Dobrušce

Děkujeme, že jste přišli vašim kamarádům, spolužákům, sourozencům, dětem fandit, děkujeme za skvělou atmosféru v sále !!

5. Olympiáda regionálních znalostí – plakát

5. Olympiáda regionálních znalostí – finále – plakát