Aktivity I. běh

 

I. BĚH: NATÍRÁME!

 

I. BĚH: PÁR ZÁBĚRŮ Z NAŠICH PRACOVNÍCH SETKÁNÍ NA ZAHRADĚ

Měli jsme štěstí na hezké počasí a tak jsme se setkali kromě bzučících včel v korunách třešní také s ptáčátky holátky i slepýšem. Máme připravené záhony na nasetí bylin a letniček. A také jsme vyklidili pozemek – spálením klestí a staré trávy, což v tom vedru bylo docela náročné. Ještě že máme v týmu silné muže!

I. BĚH: WORKSHOP S DAGMAR MAZALOVOU

 

I. BĚH: MOTIVAČNÍ KURZ

Kurz jsme zahájili v polovině dubna. Sešla se skupinka 9 žen a 4 mužů, kteří pravidelně přichází na zajímavé přednášky na různá témata – např: efektivní a pozitivní komunikace, sebepoznání, seberozvoj a sebekoučování, psychosomatika a samouzdravovací procesy v těle, orientace na trhu práce či trénink paměti a povídání o mozku a kterak ho můžeme povzbudit k vyšší aktivitě.

I. BĚH: FARMÁŘSKÉ TRHY

V neděli 19. srpna jsme se připojili k prodejcům, kteří se sjeli na Farmářské a řemeslné trhy v Doudlebách nad Orlicí. V parku před zámkem jsme si postavili malý stánek, kde jsme představovali zájemcům naši činnost – činnost Sdružení SPLAV, zejména aktivity, které probíhají na terapeutické zahradě v areálu zámku v Doudlebách. Pěstujeme zde léčivé bylinky (cca 35 druhů) a v malém množství ovoce a zeleninu. O zahradu se v současné době starají tři zahradnice – jejich největším úkolem v letošním horkém létě bylo zalévání a samozřejmě setí, výsadba a pletí rostlin, sklizeň sušených bylin a také sekání trávy.

Na konci září plánujeme zahájit nový běh motivačního programu pro osoby nezaměstnané, pro osoby se zdravotním znevýhodněním – na možnost zúčastnit se tohoto projektu Spolu-pracujeme, spolu se SPLAVem, jsme také upozorňovali kolemjdoucí.

A jelikož zámek nabízel tuto neděli programy pro pejsky a jejich paničky a páníčky, i naše dobrovolnice přišly se skvělým nápadem a napekly originální psí sušenky!

Další akce, kterou plánujeme na podzim, bude v neděli 14. října – představení sociálních služeb, které působí na Rychnovsku – opět v areálu zámku v Doudlebách nad Orlicí.

I. BĚH: BYLINKOVÁ NEDĚLE

V neděli 17. 6. jsme vítali na naší terapeutické zahradě v Doudlebách nad Orlicí příchozí, kteří se chtěli více seznámit s bylinkami. Rádi jsme je po zahradě provedli a ukázali, co pěstujeme – levanduli, šalvěj, dobromysl, meduňku, saturejku, měsíček, heřmánek, koriandr, yzop, tymián, ale také zeleninu a různé keře. Návštěvníci se obraceli se svými dotazy na bylinkářky v bylinkových poradnách, k dispozici byla také poradna s Bachovými květovými esencemi. Paní Soňa Mrštná, bylinkářka a zároveň žena, která opravdu ví, co se z daných rostlinných částí dá zpracovat a na co se mohou využít, s velikým zaujetím zájemcům o kytičkách povídala a představovala jednotlivé produkty.

Měli jsme připravené občerstvení – chleby s různými zeleninovými pomazánkami, ozdobené jedlými květy a napečené koláče, třešňové bublaniny, ananasové řezy a k tomu ovocné sirupy – aby se mohli všichni osvěžit a lépe zregenerovat v tomto horkém dni.  Na lavičkách ve stínu stromů, si návštěvníci mohli odpočinout a zaposlouchat se do šumění listů a zpěvu ptáků, kteří jsou letos opravdu k neutišení a dávají o sobě jaksepatří vědět. A většina si také prošla zahradu cíleně – poznat co nejvíce rostlin a léčivek a uspět v bylinkovém poznávacím kvízu.

Víte, která bylinka dělala příchozím největší starost? Pupalka dvouletá J (Oenothera Biennis). Jde o bylinu původně pocházející ze Severní Ameriky Jak působí v lidském organismu? Ze semen se získává pupalkový olej, který posiluje cévní systém, snižuje krevní tlak, snižuje hladinu cholesterolu v krvi a bojuje proti infarktu myokardu, pomáhá v léčbě roztroušené sklerózy a předchází mozkové mrtvici, bojuje proti nadýmání, zácpě a zažívacím obtížím, posiluje imunitu a bojuje proti zánětlivým procesům v těle, bojuje proti bolesti (migrény, menstruační bolesti, ..), hojí rány – již indiáni ho používali na léčbu ran a infekcí – rány se hojí bez velkých jizev, pomáhá při léčení astmatu a alergií, je výborný na ekzém, lupénku či akné, posiluje růst vlasů a nehtů, zklidňuje hyperaktivní děti, klidní artritidu a také pomáhá snižovat tělesnou hmotnost. – Prostaglandin z pupalky aktivuje nevyužitý tělesný tuk a vysílá signál k většímu spalování kalorií a dále zlepšuje vylučování sodíku z organismu k čemuž spotřebuje asi 20 % tělesné energie.

I. BĚH: HAPPENING V KAVÁRNĚ LÁRY FÁRY

Ve čtvrtek 14. 6. jsme zavítali do kavárny Láry Fáry společně s našimi kurzisty na další „happening“. Kavárna Láry Fáry je velice příjemné místo v centru Rychnova nad Kněžnou, kde obsluhují klienti v rámci pracovně tréninkového programu. Provozuje ji organizace Pferda, z.ú. Je to nezisková organizace, která poskytuje sociální služby dospělým lidem s mentálním postižením a duševním onemocněním. Osázeli jsme pro ně truhlíky různými bylinkami – například mátou, rozmarýnou, levandulí, dobromyslí, bazalkou, ale také kvetoucími kytičkami. A oni nám zase ukázali, jak umí skvěle obsluhovat a věnovat se svým hostům. A také jsme měli možnost vyzkoušet jejich skvělou kávu, dortíky či toasty.

Součástí tohoto dopoledne bylo také slavnostní předání osvědčení pro účastníky dvouměsíčního kurzu, který byl součástí projektu Spolu-pracujeme, spolu se SPLAVEM. Při kávě jsme poseděli a zhodnotili kurz, jednotlivé semináře i terapeutické programy na zahradě. Většina vše hodnotila kladně, ale zároveň vyslovili přání dalšího návazného zaměstnání, které by respektovalo jejich zdravotní znevýhodnění. S některými jsme již dohodnuti na dalším pokračování, formou práce na zkoušku, a pokud se osvědčí, pokusíme se jim zprostředkovat dlouhodobější pracovní poměr. Také jsme již začali plánovat nový běh kurzu, který začne v září – rádi bychom do něho více zapojili klienty organizací, které poskytují sociální služby.

Dopoledne velice příjemně plynulo a najednou byl čas na loučení. Nebylo to ale na dlouho – v neděli nás čeká zajištění programu na zahradě v Doudlebách a v sobotu 23. 6. jedeme na společnou exkurzi do Bylinkových zahrad firmy Botanikus v Ostré.

I. BĚH: SETKÁNÍ VE FARNÍ CHARITĚ

Máme za sebou první happening ve Farní Charitě v Rychnově nad Kněžnou – návštěvu účastníků kurzu Spolu-pracujeme, spolu se SPLAVEM. Po domluvě jsme osázeli vyvýšené truhlíky – takže jim již rostou rajčata, bazalka a převislé i měsíční jahody. Dále jsme chtěli proplet záhonky, které zde mají osázené, ale zjistili jsme, že o vše vzorně pečují a žádný plevel jsme nenašli!! 

Pan Mgr. Ondřej Barabáš nás provedl celým zařízením a představil aktivity, které pro své klienty nabízí. Bylo to milé dopoledne, kdy jsme po společné práci poseděli a popovídali s klienty tohoto zařízení, které poskytuje sociální služby – denní stacionář pro lidi s mentálním a kombinovaným postižením, dále denní i týdenní stacionář pro seniory a odlehčovací služby. Prostředí mají velice hezké a příjemné, bylo vidět, že klientům se zde líbí a jsou spokojeni. Přejeme, ať se jim daří a věříme, že se budeme stále setkávat na společných aktivitách.

Další happening plánujeme 14. června dopoledne – tentokrát v prostředí kavárny Láry Fáry v Rychnově. Máte chuť se k nám připojit? Srdečně Vás zveme!

 

I. BĚH: PRVNÍ SETKÁNÍ NA ZAHRADĚ

V areálu zámku v Doudlebách nad Orlicí najdete komunitní zahradu Sdružení SPLAV. Převážně tam pěstujeme bylinky, kytičky, letničky, ale pokud se vše podaří, tak tu budeme mít i dýně, cukety, okurky, papriky a další. O tuto zahradu pečuje jedna zahradnice a nově přibyli i účastníci kurzu – součást projektu Spolu-pracujeme, spolu se SPLAVEM.

Naše první setkání na zahradě jsme obohatili také exkurzí v zámku, prohlídkou ZOO dvorečku a Přírodovědného muzea – vše nám představil pan Dujka, majitel zámku.