4. ROČNÍK

2.11.2022 proběhlo finále 4. ročníku Olympiády regionálních znalostí žáků 2. stupně základních škol Rychnovska, Kostelecka a Dobrušska. Soutěž je jednou z aktivit podporujících vzdělanost a vztah mladých obyvatel k obcím a regionu, kde žijí.

Otázky do soutěže připravili a v porotě zasedli významní odborníci Jiří Mach, Josef Lukášek, Bohumír Dragoun, Petr Hudousek, Václav Vojtěch a David Rešl. Celkem 96 tříčlenných družstev z 15 škol se zúčastnilo 12.10.2022 1. kola soutěže a odpovídali online na 50 otázek z oblasti historie, přírodopisu, zeměpisu a osobnosti regionu. Nejvíce družstev reprezentovalo Základní školu Rokytnice v O. h. Své zástupce v soutěži měly také základní školy v Javornici, Voděradech, Dobrušce, Týništi n. O., Lhotech u Potštejna, Vamberku, Skuhrově n. B., rychnovské školy v ulici Javornická a Masarykova a dobrušské a rychnovské gymnázium.

Deset nejúspěšnějších týmů podle bodového zisku postoupilo do 2. finálového kola, kde před plným sálem diváků Společenského centra v Rychnově nad Kněžnou bojovala o vítězství 2.11.22 družstva z pěti škol, ze ZŠ Rokytnice v O. h., z Gymnázia F.M. Pelcla v Rychnově n. Kn., ze ZŠ Javornické v Rychnově n. Kn., ze ZŠ a MŠ Lhoty u Potštejna a ze ZŠ Vamberk. Odpovídali na otázky jako v TV pořadu Riskuj a na velkoplošné obrazovce si vybírali z témat příroda, historie, zeměpis, osobnosti nebo riskuj. Téma a obtížnost otázky volili žáci podle vlastní strategie. Největší odvahu, ale i znalosti volbou v této části soutěže prokázali chlapci s názvem družstva Oslíci z rychnovské základní školy v ulici Javornická.

V druhé části finále žáci představili volitelnou formou výsledky domácí práce, a vybírali z témat VODA V REGIONU, REGION V PROMĚNÁCH ČASU nebo LITERÁRNÍ OSOBNOSTI REGIONU A JEJICH HRDINOVÉ. Na přípravu měli soutěžící dva týdny a výsledky jejich snažení a bujné fantazie ohodnotila porota až 300 body. V této části soutěže byla nejúspěšnější děvčata z družstva Čmeláčci z rychnovského gymnázia a Holki ze ZŠ Vamberk a smíšené družstvo Rokytenka ze ZŠ Rokytnice v O. h. Letošní ročník olympiády obohatila účast složek záchranného systému, svoji práci a edukační programy pro školy představili hasiči, policie a Besip.

Finále zpestřilo již tradičně Déčko – Dům dětí a mládeže s ukázkou společenských tanců na netradiční melodie a taneční vystoupení se světelnými poikami.

Po sečtení bodového zisku z obou částí soutěže byli vyhlášeni vítězové soutěže, chlapci ze ZŠ Javornická v Rychnově n. Kn., kteří si říkali Oslíci a získali tak hlavní výhru, let nad Rychnovskem. Na druhém místě se umístila děvčata Čmeláčci z rychnovského gymnázia, loňští vítězové a na třetím místě skončilo smíšené družstvo Rokytenka ze základní školy v Rokytnici v O.h., které přijelo na prezentaci pomyslně po stejnojmenné říčce dokonce na neckách.

Záznam finále 4. ročníku Olympiády regionálních znalostí: https://youtu.be/ih7bOugLrF0

Fotografi z finále 4. ročníku Olympiády regionálních znalostí