icon_white_mail
icon_white_search
icon_white_tree
icon_white_home

CZE  

SDRUŽENÍ SPLAV, Z.S.

info@sdruzenisplav.cz     +420 732 578 889


Aktuální výzvy MAS


Formuláře žádostí:


SZIF–Portál farmáře MS2014+

Řídící orgány:


obr

obr
obr
obr
obr

obr
obr

Setkání a happeningy

  

II. BĚH: KDE JSME VŠUDE BYLI

 

Během 2. běhu jsme postupně navštívili: OD5K10, Farní Charitu v Rychnově, ÚSP Kvasiny a Centrum Orion, z.s. Vedoucí těchto zařízení nám vždy představili činnost dané organizace - jakou se zabývají cílovou skupinou, kolik mají klientů a jaké služby zde mohou využívat. Následně nás provedli svým zařízením. Při návštěvě v ÚSP Kvasiny jsme si se zájmem prohlédli, jak bydlí tři naši přátelé – účastnící kurzu – pánové Petr, Jára a Jirka. Společnými silami jsme na jejich zahradě vysadili sazenice rybízů a vína. Věříme, že až budou sklízet plody, vzpomenou si na naše společná setkávání.

 

Ve Farní Charitě jsme si prohlédli jednotlivá oddělení a potěšili květinami klienty. Společně jsme si sedli ke stolům a vyráběli výrobky z hlíny. V Pětce jsme si vyslechli několik příběhů, se kterými se setkali a následně jak pomohli daným účastníkům při řešení těchto situací. Robin, který navštěvoval také náš kurz, prošel některými aktivitami Pětky a povídal, že všechny ´pětkové´ akce byly fajn a rád se jich účastnil. Darované bylinky jim udělaly radost. V Centru Orion ožil jeden účastník našeho kurzu – Martin, který toto zařízení navštěvuje a rád nás tam také provázel. S klienty Centra jsme vysadili ozdobné mísy, které zkrášlují vstup do této budovy.

 

Všechna setkání byla velice příjemná - měli jsme možnost se seznámit s prostředím, do kterého se běžně nedostaneme, malinko jsme také nakoukli do toho, jak pracují a s čím se například jednotliví klienti musí vyrovnávat, ale díky dostupným službám vše zvládají lépe.

 

      

 

    

 

 


 

I. BĚH: FARMÁŘSKÉ TRHY

 

V neděli 19. srpna jsme se připojili k prodejcům, kteří se sjeli na Farmářské a řemeslné trhy v Doudlebách nad Orlicí. V parku před zámkem jsme si postavili malý stánek, kde jsme představovali zájemcům naši činnost – činnost Sdružení SPLAV, zejména aktivity, které probíhají na terapeutické zahradě v areálu zámku v Doudlebách. Pěstujeme zde léčivé bylinky (cca 35 druhů) a v malém množství ovoce a zeleninu. O zahradu se v současné době starají tři zahradnice – jejich největším úkolem v letošním horkém létě bylo zalévání a samozřejmě setí, výsadba a pletí rostlin, sklizeň sušených bylin a také sekání trávy.

 

Na konci září plánujeme zahájit nový běh motivačního programu pro osoby nezaměstnané, pro osoby se zdravotním znevýhodněním – na možnost zúčastnit se tohoto projektu Spolu-pracujeme, spolu se SPLAVem, jsme také upozorňovali kolemjdoucí.

 

A jelikož zámek nabízel tuto neděli programy pro pejsky a jejich paničky a páníčky, i naše dobrovolnice přišly se skvělým nápadem a napekly originální psí sušenky!

 

Další akce, kterou plánujeme na podzim, bude v neděli 14. října – představení sociálních služeb, které působí na Rychnovsku - opět v areálu zámku v Doudlebách nad Orlicí.

 

 

 


 

I. BĚH: BYLINKOVÁ NEDĚLE 

 

V neděli 17. 6. jsme vítali na naší terapeutické zahradě v Doudlebách nad Orlicí příchozí, kteří se chtěli více seznámit s bylinkami. Rádi jsme je po zahradě provedli a ukázali, co pěstujeme – levanduli, šalvěj, dobromysl, meduňku, saturejku, měsíček, heřmánek, koriandr, yzop, tymián, ale také zeleninu a různé keře. Návštěvníci se obraceli se svými dotazy na bylinkářky v bylinkových poradnách, k dispozici byla také poradna s Bachovými květovými esencemi. Paní Soňa Mrštná, bylinkářka a zároveň žena, která opravdu ví, co se z daných rostlinných částí dá zpracovat a na co se mohou využít, s velikým zaujetím zájemcům o kytičkách povídala a představovala jednotlivé produkty.

 

Měli jsme připravené občerstvení – chleby s různými zeleninovými pomazánkami, ozdobené jedlými květy a napečené koláče, třešňové bublaniny, ananasové řezy a k tomu ovocné sirupy - aby se mohli všichni osvěžit a lépe zregenerovat v tomto horkém dni.  Na lavičkách ve stínu stromů, si návštěvníci mohli odpočinout a zaposlouchat se do šumění listů a zpěvu ptáků, kteří jsou letos opravdu k neutišení a dávají o sobě jaksepatří vědět. A většina si také prošla zahradu cíleně – poznat co nejvíce rostlin a léčivek a uspět v bylinkovém poznávacím kvízu.

 

Víte, která bylinka dělala příchozím největší starost? Pupalka dvouletá J (Oenothera Biennis). Jde o bylinu původně pocházející ze Severní Ameriky Jak působí v lidském organismu? Ze semen se získává pupalkový olej, který posiluje cévní systém, snižuje krevní tlak, snižuje hladinu cholesterolu v krvi a bojuje proti infarktu myokardu, pomáhá v léčbě roztroušené sklerózy a předchází mozkové mrtvici, bojuje proti nadýmání, zácpě a zažívacím obtížím, posiluje imunitu a bojuje proti zánětlivým procesům v těle, bojuje proti bolesti (migrény, menstruační bolesti, ..), hojí rány – již indiáni ho používali na léčbu ran a infekcí – rány se hojí bez velkých jizev, pomáhá při léčení astmatu a alergií, je výborný na ekzém, lupénku či akné, posiluje růst vlasů a nehtů, zklidňuje hyperaktivní děti, klidní artritidu a také pomáhá snižovat tělesnou hmotnost. - Prostaglandin z pupalky aktivuje nevyužitý tělesný tuk a vysílá signál k většímu spalování kalorií a dále zlepšuje vylučování sodíku z organismu k čemuž spotřebuje asi 20 % tělesné energie.

 

  

 

 


 

I. BĚH: HAPPENING V KAVÁRNĚ LÁRY FÁRY

 

Ve čtvrtek 14. 6. jsme zavítali do kavárny Láry Fáry společně s našimi kurzisty na další „happening“. Kavárna Láry Fáry je velice příjemné místo v centru Rychnova nad Kněžnou, kde obsluhují klienti v rámci pracovně tréninkového programu. Provozuje ji organizace Pferda, z.ú. Je to nezisková organizace, která poskytuje sociální služby dospělým lidem s mentálním postižením a duševním onemocněním. Osázeli jsme pro ně truhlíky různými bylinkami – například mátou, rozmarýnou, levandulí, dobromyslí, bazalkou, ale také kvetoucími kytičkami. A oni nám zase ukázali, jak umí skvěle obsluhovat a věnovat se svým hostům. A také jsme měli možnost vyzkoušet jejich skvělou kávu, dortíky či toasty.

 

Součástí tohoto dopoledne bylo také slavnostní předání osvědčení pro účastníky dvouměsíčního kurzu, který byl součástí projektu Spolu-pracujeme, spolu se SPLAVEM. Při kávě jsme poseděli a zhodnotili kurz, jednotlivé semináře i terapeutické programy na zahradě. Většina vše hodnotila kladně, ale zároveň vyslovili přání dalšího návazného zaměstnání, které by respektovalo jejich zdravotní znevýhodnění. S některými jsme již dohodnuti na dalším pokračování, formou práce na zkoušku, a pokud se osvědčí, pokusíme se jim zprostředkovat dlouhodobější pracovní poměr. Také jsme již začali plánovat nový běh kurzu, který začne v září - rádi bychom do něho více zapojili klienty organizací, které poskytují sociální služby.

 

Dopoledne velice příjemně plynulo a najednou byl čas na loučení. Nebylo to ale na dlouho – v neděli nás čeká zajištění programu na zahradě v Doudlebách a v sobotu 23. 6. jedeme na společnou exkurzi do Bylinkových zahrad firmy Botanikus v Ostré.

 

    

 

 


 

I. BĚH: SETKÁNÍ VE FARNÍ CHARITĚ


Máme za sebou první happening ve Farní Charitě v Rychnově nad Kněžnou – návštěvu účastníků kurzu Spolu-pracujeme, spolu se SPLAVEM. Po domluvě jsme osázeli vyvýšené truhlíky – takže jim již rostou rajčata, bazalka a převislé i měsíční jahody. Dále jsme chtěli proplet záhonky, které zde mají osázené, ale zjistili jsme, že o vše vzorně pečují a žádný plevel jsme nenašli!! 

 

Pan Mgr. Ondřej Barabáš nás provedl celým zařízením a představil aktivity, které pro své klienty nabízí. Bylo to milé dopoledne, kdy jsme po společné práci poseděli a popovídali s klienty tohoto zařízení, které poskytuje sociální služby – denní stacionář pro lidi s mentálním a kombinovaným postižením, dále denní i týdenní stacionář pro seniory a odlehčovací služby. Prostředí mají velice hezké a příjemné, bylo vidět, že klientům se zde líbí a jsou spokojeni. Přejeme, ať se jim daří a věříme, že se budeme stále setkávat na společných aktivitách.


Další happening plánujeme 14. června dopoledne – tentokrát v prostředí kavárny Láry Fáry v Rychnově. Máte chuť se k nám připojit? Srdečně Vás zveme! 

 

        

 

        

 

 


 

I. BĚH: PRVNÍ SETKÁNÍ NA ZAHRADĚ

 

V areálu zámku v Doudlebách nad Orlicí najdete komunitní zahradu Sdružení SPLAV. Převážně tam pěstujeme bylinky, kytičky, letničky, ale pokud se vše podaří, tak tu budeme mít i dýně, cukety, okurky, papriky a další. O tuto zahradu pečuje jedna zahradnice a nově přibyli i účastníci kurzu – součást projektu Spolu-pracujeme, spolu se SPLAVEM.

 

Naše první setkání na zahradě jsme obohatili také exkurzí v zámku, prohlídkou ZOO dvorečku a Přírodovědného muzea – vše nám představil pan Dujka, majitel zámku.